BankacılıkGenelGüncelHaberler

Ziraat Bankası – Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı

Ziraat Bankası – Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı

Hazine ve Maliye Bakanlığı yaptığı açıklama ile dolar kurundaki oynaklığa karşı vatandaşların birikimlerini korumak adına yeni bir vadeli mevduat uygulaması duyurdu. Bu uygulama ile birikimini mevduat şeklinde değerlendirmeyi tercih eden vatandaşlar, kurda meydana gelen oynaklıklar karşısında mağdur olmayacak.

Ziraat Bankası – kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı ile birikimler artık dolar kuru karşısında korunacak. Bu sayede de vatandaşlar gönül rahatlığı ile TL mevduat hesabı alarak birikimlerini bu hesaplar aracılığı ile değerlendirebilir. Ziraat Bankası tarafından uygulama başlatıldı. Vatandaşlar, banka şubelerine giderek hesaplarını kolayca açabilir ve hemen kur korumalı bir şekilde birikimlerini değerlendirmeye başlayabilir.

Ziraat Bankası’nın Kur Korumalı Hesabı Nedir?

Türk lirası birikimlerini mevduat hesabı ile değerlendirmek isteyen kişiler için uygulamaya geçirilen Ziraat Bankası – kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı döviz kuruna karşı paranızı koruyan mevduat hesabıdır. Yani bu hesap ile kurda meydana gelen değişimlere karşı TL birikiminiz korunur.

Hesap açılışı sırasında müşterilere belirli bir faiz oranı sunulur ve getiri o faiz oranı üzerinden olur. Aynı zamanda vade süresi boyunca kurda meydana gelen değişimlere karşı da birikimler korunur.

Eğer vade sonunda hesaba yansıyacak olan faiz oranı getirisi, döviz kurunda meydana gelen artış oranından daha düşük olursa aradaki fark hesaba eklenir. Böylece TL yatırımları yapmak döviz kuru nedeniyle herhangi bir kayba neden olmaz.

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabının Özellikleri Nelerdir?

 

Ziraat Bankası tarafından sunulan kur korumalı TL mevduat hesabının birçok özelliği vardır. Öncelikle bu uygulamadan gerçek kişi müşterileri yararlanabilir. Aynı zamanda şunu da belirtmek gerekir ki stopaj oranı sıfır olarak uygulanır. En az TCMB politika faiz oranı uygulanması söz konusudur.

Bunların yanı sıra Ziraat Bankası – kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı farklı vade süreleri ile açılabilir. Bunlar 3, 6, 9 ve 12 ay olarak belirlenmiştir. Vade sonu tatil gününe denk gelirse de ilk iş günü olarak değerlendirmeye alınır.

Mevduat hesabında kısmi para çekme işlemi yapılamaz. Hesaplar için aynı zamanda azami tutar limiti gibi bir uygulama da yoktur. Hesabın vade süresi dolduktan sonra faiz tahakkuku gerçekleşir ve sonra da hesap otomatik olarak kapanır. Ziraat Bankası tarafından yapılan uygulamada bu özellikler söz konusudur.

 

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Kur Değişimi Nasıl Hesaplanır?

 

Kur korumalı TL mevduat hesabı konusunda en fazla merak edilen şeylerden birisi kur değişiminin nasıl hesaplandığıdır. İlk olarak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından saat 11.00’da açıklanan alış kuru ele alınır. Daha sonra ise mevduat hesabının vade sonunda TCMB tarafından saat 11.00’da açıklanan alış kuruna bakılır.

Bu iki kur arasında meydana gelen değişime göre kur değişimi hesaplaması gerçekleştirilir. Ziraat Bankası – kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı uygulaması kapsamında daha sonra kur değişimi, mevduat hesabı açılışında taahhüt edilen faiz oranı doğrultusunda elde edilen faiz tutarından düşük olursa, faiz oranından nemalandırılır. Kur değişimi daha yüksek olursa da kurun vade tarihindeki karşılığına göre güncelleme yapılır.

Ziraat Bankası Kur Korumalı Mevduat Hesabından Kimler Yararlanabilir?

 

Ziraat bankasında TL mevduat hesabı açmak isteyen herkes belirtilen uygulamadan yararlanabilir. Varlıklarını dövize çevirmek yerine TL olarak mevduat hesabında değerlendirmek isteyenler bundan yararlanarak kura karşı kendilerini korumaya alıyor.

Ziraat Bankası – kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı ile kurda beklenmeyen artışlar meydana gelirse ve faizden daha yüksek olursa aradaki fark hesap sahiplerine ödenir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu