BankacılıkKredi

Krediyi Erken Kapatmak Kredi Notu Yükseltir mi?

Krediyi erken kapatmak kredi notu yükseltir mi? Günümüzde pek çok kredi borçlusu, borçlarını erkenden ödemek istemektedir. Kredisini erkenden ödemeye gücü yeten pek çok vatandaş bunu yapmakta ve borçlarını erkenden ödeyip kapatmaktadır. Fakat, yaptıkları bu şeyin kredi notlarını etkileyip etkilemediği hakkında bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar internette bununla alakalı pek çok sorgulama yapmaktadır. Peki kredinizi erkenden öderseniz, kredi notunuz yükselir mi?

Krediyi Erken Ödemenin Kredi Notuna Etkisi

Kredi borçlarınızı erkenden ödemenin, kredi notuna herhangi bir etkisi yoktur. Kredinizi ne kadar erken öderseniz ödeyin, kredi notunuz yükselmez veya bu süreçte herhangi bir düşüş de yaşamaz. Fakat pek çok kredi borçlusu, kredilerini erkenden ödediğinde varlıklı olduğunu ispat ederek kredi notunun yükseleceğini sanıyor. Böyle bir şey kesinlikle yoktur.
Diyelim ki 60 ay vadeli bir kredi aldınız. Bunu 40 ayda kapatırsanız kredi notunuz yükselmez. Fakat borcunuzu erken ödediğiniz için borcunuz azalır. Doğal olarak borç azaldıkça faiz de düşer.
Bazı insanlar da krediyi erken ödeyince bankanın ödeme planını değiştirdiklerini düşünerek kredi notuna bir etki yaratılacağını düşünür. Böyle bir şey de kesinlikle yoktur. Kredi notunuz, erken ödeme yapsanız da düşmez.

Krediyi Erken Ödemenin Cezası Var Mı?

Krediyi erken ödemenin cezası vardır fakat makul bir cezadır. Bankalar, kredi verdikleri kişilerin zamanında ödeme yapmalarını isterler. Fakat, borçuların eline toplu para geçtiğinde, kredi borçlarının taksitlerini hızlıca ödemektedir. Özellikl esnaflar yaz aylarında bunu sık sık yaparlar, kazançları arttığında iki üç ay boyunca her ay 3-4 taksit birden yatırırlar. Ne yazık ki bunun bir cezası vardır fakat ceza, sadece konut kredilerinde uygulanır.

Konut Kredisini Erken Ödemenin Cezası Ne Kadar?

 • Konut kredilerini erkenden ödemenin cezası vardır evet.
 • Kredileri erken kapattığınızda bankanın tahsil edeceği faiz geliri düşer ve bu yüzden size bir ceza uygulatır.
 • Söz konusu cezanın miktarı 36 aya kadar vadeli kredilerde toplam borcun yüzde 1’i kadar. 36 ay üzeri vadeli kredilerde toplam borcun yüzde 2’si kadar cezai işlem uygulanır.
 • Söz konusu ceza sadece konut kredilerinde geçerlidir.
 • Ceza miktarını şöyle hesaplayabiliriz, diyelim ki 500 bin liralık konut kredisi borcunuz var.
 • Bu borcun aylık taksidi de 5 bin lira olsun. Siz o ay 15-20 bin lira yatırmaya kalkarsanız ve borcunuz 36 aydan uzun vadeli ise, bu durumda 10 bin lira ceza ödersiniz ve borcunuz artar.
 • Eğer borcu tamamen kapatmıyorsanız, taksitleri hızlıca ödemek pek mantıklı değildir.

İhtiyaç ve Taşıt Kredilerini Erken Ödemenin Faydaları

Bu kredi tipinde herhangi bir cezai yaptırım yoktur. Hatta erken ödeme için faiz indirimleri ile teşvik bile yapılabilir. Bu yüzden, ihtiyaç ve taşıt kredilerini erken ödemekte yarar vardır.

Kredi Borcu Ne Zaman Ödenmeli?

Kredi borcu vaktinde ödenmelidir. Eğer kişinin maddi durumu yetiyorsa, erken ödeme de yapabilir. Krediyi erken kapatmak kredi notu yükseltir mi sorusuna hayır cevabı vermiştik, yani bu halde herhangi bir artı etki görmüyorsunuz. Fakat ihtiyaç ve taşıt kredilerini elinize para geçtikçe ödemek çok büyük yarar sağlar. Her şeyden önce ciddi bir faiz yükünden kurtulursunuz. Artı olarak kredi taksitlerini ötelediğiniz için, ilerde ödeme yapamayacağınız durumlarda size vakit tanır.

Erken Ödeme ile Öteleme Yapmak

 • Kredi borcunuzun 4-5 taksitini tek seferde ödediğiniz zaman çok büyük fayda elde edersiniz.
 • Öncelikle olarak, erken ödeme yaptığınızda herhangi bir faiz indirimi almazsınız.
 • Bu gibi durumlarda diğer ayların ödemesini tek seferde yaptığınız için, ödediğiniz taksit sayısı kadar ay boyunca, hiç ödeme yapmayabilirsiniz. Bu durumda ödemenizi geciktirmiş de olmazsınız.
 • Fakat, diğer ayların taksidini öne çekmek istiyorsanız, bu durumda kredi vadesini kısaltmış olur daha az faiz ödemesi yaparsınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu