BankacılıkKredi

Kredi Reddi Kaç Puan Düşürür?

Kredi Reddi Kaç Puan Düşürür? Biliyorsunuz kredi notu, bireylerin borç ödeme alışkanlıklarını ölçen çok önemli finansal bir enstrümandır. Pek çok banka, kredi notunuza bakarak size kredi verip vermeyeceklerine karar verirler. Bu yüzden, kredi notuna mutlak surette dikkat etmek gerekmektedir. Fakat insanların çoğu, kabul edilmeyeceğini bildiği halde bir sürü bankaya kredi başvurusunda bulunmakta ve kredi notlarını düşürmeye devam etmektedir.

Kredi Reddi Nedir?

Kredi reddi, kredi ve kredi kartı başvurusunda bulunan kişilerin, krediye uygun görülmeyerek reddedilmesidir.

Kredi Notunu Düşüren Etmenler Nelerdir?

  • Borçlarını zamanında ödememiş olmak
  • Sürekli borç ertelemiş olmak
  • Kara listeye girmek
  • Kredi kartı asgari tutarı ödememek
  • Sık sık kredi başvurusu veya kredi kartı başvurusu yapmak

Yukarıda saydığımız tüm etmenler, kredi notunu ciddi oranda düşürmektedir.

Kredi Reddi, Kredi Notunu Ne Kadar Düşürür?

Kredi reddi kaç puan düşürür? Kredi reddi, kredi notunu ciddi derecede düşürebilen önemli bir husustur. Yaptığınız her kredi başvurusu, banka tarafından red yanıtı aldığında, kredi almak için sıkıntılı bir nota sahip olduğunuz kanısına varılıp kredi notunuz daha da düşürülebilir. Genel olarak olumsuz yanıt alan her kredi başvurusu kredi notunu yaklaşık 10 puan düşürmektedir. Kredi notu baremini, 0’dan 1900’e kadar olan bir sıralamada düşürürsek, hiç de az olmayan bir puan kaybıdır. Üstelik üst üste 10 bankaya başvurup hepsinde red alırsanız kredi notunuz 100 puan düşer.

Kredi Reddi Almamak İçin Ne Yapılmalı?

Kredi başvurunuzun red cevabı almaması için yapmanız gereken şeyler aşağıda verilmiştir. Bunları yaparak, kredi başvurunuzun red almasını engelleyebilirsiniz.

Red Nedenini Öğrenin

Her başvurunun bir red nedeni vardır, bu açıdan red nedenini öğrenmek çok önemli. Eğer kredi başvurunuz, gelir yetersizliği sebebi ile reddedilmişse, daha düşük tutarda bir kredi başvurusu yapın. Ya da kredi notunuz düşükse, kredi notunuzu yükselterek yeniden başvuru yapın.

Kredi Notunuzu Yükseltin

Kredi başvurularından red cevabı almamak için en önemli husus, kredi notunuzu yükseltmektir. Kredi notunuz ne kadar çok yükselirse, başvuru yaptığınız krediyi almanız o kadar kolaylaşır. Bu nedenle, mutlak surette kredi notunu yükseltmekte yarar var.

Borçlarınızı Düzenli Ödeyin

Borçlarınızı düzenli ödemezseniz kredi notunuz düşer ve kredi başvurularına red yanıtı alırsınız. Fakat düzenli yapılan her ödeme, kredi notunuzu 5-10 puan artırıyor.

Borcunuzu Azaltın

Borcun ödenmesi kadar miktarı da kredi notunu etkiliyor. Örneğin ev kredisi almış bir vatandaşın kredi notu otomatik olarak düşüyor. Bu vatandaş, borçlarını düzenli ödemiş olsa dahi, yeni bir krediyi ödeyebilecek maddi güçte olmadığı ve borçlu olduğu için kredi notu düşüyor. Bu yüzden buna dikkat etmek gerekiyor.

Gelirinizi Artırın

Kredi notu verilirken, gelir seviyesi dikkate alınır. Aylık geliri 3 bin lira olan birinin 50 bin lira borca sahip olması, yeni bir kredi almak için büyük dezavantaj iken, 10 bin lira kazanan birinin 50 bin lira kredi borcu olması, kredi notuna büyük oranda etki etmez. Bu nedenle geliriniz arttıkça kredi notunuz da yükselecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu