BankacılıkKredi

Kredi Ödemesi Bir Gün Gecikirse Ne Olur?

Kredi Ödemesi Bir Gün Gecikirse Ne Olur?

Kredi ödemeleri kimi zaman yaşanan bazı durumlardan dolayı bir gün gecikebilir. Bu durumda neler olacağı pek çok kişinin merak ettiği bir durumdur.

Kredi ödemesi bir gün geciktiği zaman yasal takip başlamaz. Yasal takip ve ihtarname süreleri için en az iki üç aylık gecikmiş ödemelerin bulunması gerekiyor.

Kredi ödemesi bir defaya mahsus bir gün gecikmeli ödendiği zaman bu durum kredi notunu fazla etkilemez. Fakat bu durumun sık sık yaşanmıyor olması gerekir.

Ödemeler bir gün geciktiği zaman belirli bir gecikme faizi yansıtılır. Fakat bu ciddi bir miktar değildir. Daha cüzi bir miktarda yansır.

Kredi Ödemesinde Bir Gün Yaşanan Gecikmelerde Bankaların Avantajları

 

Tüm bunların sonucu olarak bazı bankalar bir gün geciktirme yaşayan kişilerden dolayı belirli avantajlar elde ediyor.

Bankalar gecikmiş her gün için ek faiz uygular. Bu da bankalara fayda sağlayan bir durumdur. Fakat bir günlük bir gecikme için hiçbir banka kişileri rahatsız etmez. Ciddi bir sorun oluşturmaz.

Bir günlük gecikme sonuçlarında ciddi bir ek faiz yansımaz. Borca bağlı olarak düşük miktarlarda ek ödeme uygulanır. Bu da kişileri fazla zorlamayan bir faiz oranı olur.

Kredi Ödemesi Geciktiğinde Yasal Takip Süreci

 

Kredi ödemesi bir gün gecikme ile yasal takip süreci başlamaz. Bu durum için en az 80 günlük bir süre gerekir. Bu süreden sonra bankalar, borcu geciken kişileri avukata verebilir. Böyle bir durumda icra takibini e devletten sorgulayarak takip etmek mümkündür.

Fakat bir günlük bir kredi ödeme gecikmesi yaşayan kişilerin bu konuda endişe etmesine gerek kalmaz. Ama her ay bu gecikmeyi de yapmamak gerekir. Çünkü bu durum kişinin kredi notuna yansıyacaktır. Kredi notunun düşmesi, kişi için iletiye dönük olumsuz sonuçlar oluşturur.

Kredi Taksiti Bir Ay Ödenmezse Ne Olur?

 

Kimi zaman bu durum, bankalara göre değişebiliyor. Fakat genel olarak bir ay geciken kredi ödemelerinde gecikme bilgisi Kredi Kayıt Bürosuna gönderiliyor. Böylelikle bankanın tüm şubelerinin bu gecikmeden haberdar olması sağlanıyor. Bu durum kişinin banka kredi notunun düşmesine neden olur. Böyle durumlarda da kişiye bankaların bir daha kredi verme ihtimalleri düşmüş oluyor.

Yasal Süreç Başladıktan Sonraki Aşamalar Nasıldır?

 

Kredi ödemeleri bir kaç ay geçmesine rağmen hala ödenmediği takdirde yasal süreç başlıyor. Bu süreçten sonrasında ise kişi banka ile değil avukatla muhatap olmak zorunda kalır. Avukattan gerekli borç bilgisi hakkında detay alınır. Eğer gerekiyorsa, kişi kendisi de avukat tutmak zorunda kalabilir. Fakat borç uzun süre geçmesine rağmen hala ödenmiyorsa haciz durumu yaşamak mümkündür. Bu durum, bankanın inisiyatifine de bağlıdır. Haciz gönderme hakkı bulunan bankalar, kimi zaman inisiyatif sağlayabilir. Fakat sonuç olarak, kişi kalan tüm borcunu avukata ödemek zorundadır.

Kredi Notunu Düşmesi Neden Önemlidir?

 

Kişiler borcunu sık sık geciktirdiği takdirde, bu durum kredi notuna yansıyor. Böyle zamanlarda kredi notunun düşmesi kişiler için olumsuz sonuçlar doğurur.

Özellikle ileriye dönük ev, araç ya da ihtiyaç kredisi gibi yüksek meblağa ihtiyaç duyulduğu zamanlarda, bu krediyi bankalar vermeyebilir. Bu yüzden kredi notu kişiler için oldukça önemlidir.

Bir günlük kredi gecikmesi, kredi notunda ciddi bir sonuç oluşturmasa bile bunu sürekli tekrar etmek yanlış olur. Bu durum kredi notunu zaman içinde düşürür. Tüm bunlara dikkat ederek, kredi borcunu doğru tarihte ödemek gerekiyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu