BankacılıkEkonomiGüncelHaberler

Halkbank Bankası – Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı

Halkbank Bankası – Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı

Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı açtırmak isteyenlerin tercih edebileceği bankalardan bir tanesi Halkbank oluyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı ve bu açıklamada birikimlerini TL olarak gerçekleştiren kişilerin kura karşı korunacağı bir uygulama hayata geçirildi.

Kurda yaşanan oynaklıklardan dolayı insanlar son zamanlarda birikimlerini dövize kaydırdığından ve alım gücü konusunda endişe yaşadığından dolayı bu uygulama hazırlandı.

Halkbank Bankası – kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı ile kurda yaşanan değişimler TL birikimi yapan vatandaşları etkilemeyecek. Halkbank’ta açtırılacak olan hesap ile eğer kurda beklenmeyen artışlar meydana gelirse vatandaşların birikimlerine faiz ile kur arasında hesaplanan fark eklenecek.

Halkbank Kur Korumalı Vadeli Mevduat Nedir?

 

Kur korumalı vadeli mevduat hesabı birçok kişi tarafından merak ediliyor. Bu hesap ilk olarak müşterilere belirtilen faiz oranından getiri sağlar. Aynı zamanda kur, faiz oranında daha fazla artarsa kur farkı koruması sağlar. Yani kura karşı müşteri çıkarlarını koruyan rekabetçi bir mevduat ürünü şeklinde açıklanabilir.

Halkbank Bankası – kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı ile artık kurdaki dalgalanmalardan dolayı müşterilerin birikimlerinde kayıp yaşama ya da alternatif getiriden olma gibi durumlardan kaçınması sağlanır. Hesabın açılış tarihindeki kur ile kapanış tarihindeki tur üzerinden hesaplama yapılır. Eğer kurdaki değişim kaynaklı getiri faiz getirisinden daha yüksek olacak ise aradaki fark, banka müşterilerine ödenir.

Halkbank Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabının Özellikleri Nelerdir?

 

Halkbank müşterileri için banka tarafından kullanım sunulan kur korumalı hesap fark vade uzunlukları ile açılabilir. Bu hesap için 92, 181, 272 ve 366 gün uzunluklarında vade söz konusudur. Vade sonunun herhangi bir tatil gününe denk gelmesi halinde ise o günden sonraki ilk iş günü olarak belirlenir.

Halkbank Bankası – kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı için uygulanabilecek minimum faiz oranı TCMB Politika Faiz Oranı olur. Aynı zamanda ürüne özel olarak 0 stopaj oranı uygulanır ve hesaptan kısmi çekim yapma imkânı yoktur. Hesabın kapatılması ise otomatik olarak sağlanır. Faiz tahakkuku gerçekleşince otomatik kapama yapılarak mevcut bakiye vadesiz hesaba aktarılır.

Kur Değişimi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

 

Kur korumalı hesap açıldığında kurda meydana gelen değişime göre getirinin nasıl hesaplanacağı Halkbank müşterileri tarafından merak edilebilir. Kur değişimi hesaplaması şu şekilde yapılır:

  • Kurda meydana gelen değişim oranının hesaplanması konusunda saat 11.00’da TCMB tarafından açıklanan döviz alış kuru esas alınır.
  • Vade sonunda saat 11.00’da belirtilmiş olan döviz alış kuru ile vade başındaki belirtilmiş alış kuru arasındaki fark ele alınır.
  • Aradaki farka göre dövizden elde edilecek getiri daha fazla oluyor ise aradaki fark TL olarak yapılır. Eğer daha az ise faiz oranının getirisi hesaba eklenir ve hesap otomatik olarak kapanarak bütün bakiye vadesiz hesaba eklenir.

Halkbank Bankası – kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı kur değişimi hesaplaması belirtilen şekilde yapılır.

 

 

Kur Korumalı TL Vadeli Hesabı Erken Kapatılır Mı?

 

Müşteriler istedikleri tarihte hesabı kapatma imkânına sahiptir. Ancak belirtmek gerekir ki erken kapatma durumunda açılış ve kapanış tarihindeki alış kurundan düşük olan esas alınır ve hesabın bakiyesi bu şekilde güncellenir.

Halkbank Bankası – kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı aynı zamanda hesaba vadesi faiz oranının uygulanması söz konusudur. TL vadeli kur korumalı hesap açan ancak vade süresi dolmadan kapatmak isteyen kişiler bu unsurlara tabi olacaklarını bilerek işlem yapmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu