Haberler

E-devlet yardımı ile Banka hesabi açılır mı?

E-devlet yardımı ile Banka hesabi açılır mı? 

E-devlet yardımı ile banka hesabi açılır mı?. Hayatımıza dijital bankacılığın, dijital platformların ve akıllı telefonların girmesi ile birlikte şubelere veya gişelere gitmeden, sıra ve kuyruk beklemeden, birçok işlemimizi uzaktan halledebiliyoruz.

E-devlet yardımı ile Banka

Özellikle şu son bir yıl içerisinde yaşamış olduğumuz yeni tip korona virüs yani (covid-19) önlemleri kapsamında sosyal hareketliliği azaltmak için birçok hizmet sektörü artık bir tıkla akıllı telefonlar ve kitle iletişim araçlarının hizmetine daha sunulmuş durumda. Buna son bir örnek ise artık uzaktan banka müşterisi olarak hesap açılabilecek.

1 Mayıs 2021 tarihinde yürürlüğe giren yasal bir düzenleme ile uzaktan da banka müşterisi olabilme imkânı artık var. Bununla ilgili Türkiye Bankalar Birliği (TBB) uzaktan banka müşterisi olabilir hesap açabilirsiniz adı altında on iki maddelik bir broşür hazırladı şimdi sizlere bu broşürde ki detayları aktaralım.

Türkiye’deki bankacılık sektöründe yapılan düzenleme ile 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan herhangi bir banka müşterisi olmak veya hesap açmak için artık banka şubelerine veya müşteri temsilcilerine başvurmaya gerek kalmadan ve ıslak imza atma zorunluluğu olmadan kolay bir şekilde bu işlemleri yapabileceksiniz.

Bu konu ile ilgili yönetmelikte yapılan şu değişiklik ” Bankalarca kullanılacak uzaktan kimlik tespiti yöntemlerine ve elektronik ortamda sözleşme ilişkisinin kurulmasına ilişkin yönetmelik” 1 Mayıs 2021 itibarıyla Resmi Gazete’mde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Yapılan bu açıklama ile birlikte müşterisi olmak istediğiniz bankaların dijital platformlarını kullanarak kolaylıkla hesap açabilecek siniz.

Vatandaşların daha kolay ve hızlı bir şekilde başvurularını nasıl tamamlaması gerektiği ile ilgili Türkiye Bankalar Birliği (TBB) rehber sayılabilecek bir yazı dizisi hazırladı Şimdi bunu sizlerle paylaşalım.

Öncelikle uzaktan kimlik tespiti süresinde yapılacak olan görüntülü görüşme başlamadan önce Recep hesap açmak istenilen bankanın mobil uygulamaları kullanılarak banka internet sitesi üzerinden elektronik ortamda doldurulacak bir form ile başvurularınızı yapabileceksiniz.

İşte 12 adımda uzaktan banka müşterisi olmanın yolu;

 1. Uzaktan kimlik tespiti için mutlaka yeni TC. Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartına ve internet bağlantısı olan akıllı bir telefona sahip olmalısınız.
 2. Kimlik kartınızın üzerindeki bilgiler okunabilir olmalıdır hasar görmüş kimlik kartı ile işlem yapamazsınız.
 3. Hesap açmak istediğiniz bankanın mobil uygulamasını lütfen akıllı cep telefonunuza indirin veya var olan kullanmış olduğunuz bankanın internet uygulamasını kullanarak adresine girin.
 4. Mobil uygulamayı indireceğiniz Platformu güvenliğini ve giriş yapacağınız bankanın internet sitesi adresinin doğruluğunu lütfen kontrol edin bunun için bankanın Kendi internet sitesinden uygulamalarını indirebilirsiniz.
 5. Bilgilerinizin doğrulanmasını banka tarafından gerçekleştirildikten sonra uzaktan kimlik tespiti işlemi gerçekleştirmek için banka temsilcisi ile irtibata geçeceksiniz Bu nedenle banka uygulamasını kullanmaya başlamadan önce lütfen sakin olun ve kameranızın çalıştığından açık olduğundan emin olun aydınlık bir ortamda yüzünüzün net bir şekilde görünecek halde maske veya herhangi yüzünüzü kapatacak bir şey olmadan bekleyin.
 6. İşlemlerinize bilgisayarla yapacak dahi olsanız mobil telefonunuzu lütfen yanınızda bulundurun Telefonun ön ve arka kameralarının çalıştığını internet bağlantınızı lütfen kontrol edin görüşme süresince kameranız açık olmalıdır.
 7. Bankanız tarafından Mobile telefonlarda NFC yakın alan iletişimi özelliğini kullanmanız istenebilir Bu nedenle Telefonunuzda NFC özelliğini hangi menü altında olduğunu ve nasıl açılacağını mutlaka önceden öğrenmiş olun.
 8. Doğrulama işlemi için hesap açmak istediğiniz banka başka bir bankadaki hesabından para transferi yapmanızı talep edebilir.
 9. Bu işlemler esnasında başvuru formuna girdiğiniz bilgilerin güncel ve eksiksiz olduğundan emin olun size yöneltilen sorulara lütfen eksiksiz ve net cevaplar verin.
 10. Görüntülü ve ses kalitesinin şüpheye yer bırakmayacak ve kimlik tespitinde herhangi bir kısıtlamaya imkân vermeyecek şekilde yeterli seviyede olduğundan emin olun.
 11. Görüşme boyunca işlemler Sadece sizinle gerçekleştirilecektir bu nedenle hesap ve işlem Güvenliğiniz için üçüncü bir kişiden yardım veya destek almayın.
 12. Şifrelerinizi ve diğer güvenlik Bilgilerinizi banka görevlisiniz de dâhil olmak üzere kesinlikle kimseyle paylaşmayın.

Bu  ürün ve hizmet tanıtım mesajı Türkiye Bankalar Birliği’nin ( TBB)  kamuoyuna bankalarca kullanılacak uzaktan kimlik tespiti yöntemlerinde ve elektronik ortamda sözleşme ilişkisinin kurulmasına ilişkin yönetmelik çerçevesinde genel nitelikte bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bankaların söz konusu ürün ve hizmetlerine dair özel ve ayrıntılı uygulamaları ve kurallarını içermemektedir. Banka müşterileri hesap açtırma işlemlerini uzaktan erişim yöntemi ile gerçekleştirmek istediklerini de hesap açtırmak için başvuracakları bankanın uygulama kuralları ve güvenlik önlemleri uygulanacaktır.

Kolaylık olması açısından sizler için hazırlanmış olan bu bilgi formunu kullanarak işlemlerinizi yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu