Seyahat

Doğu Karadeniz’de Gezilecek Yerler Listesi

Doğu Karadeniz’de Gezilecek Yerler Listesi

Trabzon, Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi, Trabzon’un Ortahisar mevkiinde bulunmaktadır. İki vadi olan Tabakhane ve Zağnos vadileri arasına kurulan kalenin tarihi M. Ö 4. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Kalenin surları çok eskidir ve bu surların özelliği üç bölüme ayrılmış olmalarıdır. Kalenin görüntüsü simetrik değildir; aksine yamuk bir biçimde inşa edilmiştir. Trabzon isminin de Türkçe karşılığı yamuk olan ‘’trapez’’ kelimesinden geldiği düşünülmektedir.

Trabzon, Atatürk Köşkü

Doğu Karadeniz turu sırasında Trabzon’da iseniz, rotanızı Atatürk Köşkü’ne çevirmenizi tavsiye ederiz. Atatürk Köşkü, 1890 yılında Konstantin Kabayanidis tarafından inşa edilmiştir. Yazlık olarak inşa edilen köşk, Avrupa Rönesans ve Batı Rönesans mimarisinin sanatsal etkilerini oldukça yansıtmaktadır.
Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet sonrası Trabzon ziyareti yaptığı yıllarda hep bu köşkte kalmıştır. Önemli bir tarihi miras olan köşk, aynı zamanda Atatürk’ün vasiyetini yazdığı yer olarak bilinmektedir. Müze olarak faaliyette olan köşk, 19. ve 20. yüzyıllara ait eşyaları içerisinde barındırmaktadır. Birçok ürün bulunan köşkte toplam 344 adet eşya olduğu bilinmektedir.

Trabzon, Trabzon Müzesi

Doğu Karadeniz gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken turistik yerlerden birisi kuşkusuz Trabzon Müzesidir. Trabzon’un Zeytinlik caddesinde bulunmaktadır. 1900’lü yılların başında zamanın ünlü bankerlerinden olan Banker Kostaki Teophylaktos tarafından oturmak amacıyla yaptırılmış bir malikanedir. Bu malikane bir konak olmakla birlikte mimarisi tam olarak belirgin bir sanatsal dönemi temsil etmemektedir. Fakat uzmanlarca bu yapının İtalyan mimarisi özellikleri taşıdığı söylenmektedir. Banker Kostaki’nin iflas etmesi ile birlikte konak zengin bir aile tarafından satın alınmıştır. Millî mücadele yıllarında bu köşk bir karargâh olarak kullanılmıştır ve Mustafa Kemal Atatürk ilk başlarda burayı konaklama amacıyla kullansa da sonraki dönemlerde müze olarak faaliyete geçmiştir. Müzenin en ilgi çekici eserlerinden birisi ticaret tanrısı olan Hermes’in heykelidir. Roma Dönemi’nde Bronzdan yapılmış olan Hermes Heykeli M.Ö. 2. yüzyıla tarihlenmektedir.

Trabzon, Sümela Manastırı

Sümela Manastırı, yakından bakıldığı taktirde oldukça etkileyici olmaktadır. Zira bu manastır çok dik bir yamaca, insanların dahi zor yürüyebileceği bir bölgeye yapılmıştır. Manastırın denizden yüksekliği yaklaşık 1150 metredir. Rum Ortodoks Manastırı Kilisesi olan bu tarihi yapı ‘’Dünya Kültür Mirası Listesi’’ içerisinde yer almıştır. Manastırın yapılış tarihi 13. yüzyıl olarak bilinmektedir ve yıllar içerisinde sürekli bir yenilenme durumu söz konusu olmuştur. Yüzlerce yıl faaliyette kalmış olan manastır içerisinde zamanla yapılan restore çalışmalarıyla, cennet ve cehennem, ölüm ve yaşam imgeleri taşıyan freskler bulunmuştur. Bunun yanı sıra manastır içerisine gizli bir geçitle ulaşılan şapel, gözetleme yeri ve çile odası da bulunmaktadır.

Trabzon, Uzungöl

Çaykara ilçesinde bulunan Uzungöl Mahallesi, ismini sınırları içerisinde bulunan heyelan set gölünden almıştır. Deniz seviyesinden ortalama 1000 metre yükseklikte olan bu mahallesinden doğa yürüyüşü yaparak ünlü Haldizen Yaylası’na ulaşılmaktadır. Hem yürüyüş yolu hem de Uzungöl’ün çevresi kuş gözlemciliği yapılabilecek en güzel yerlerdendir.

Rize, Ziraat Botanik Çay Bahçesi

Rize’nin merkezinde bulunan çay bahçesi, Rize Kalesi’ni de içeren mükemmel manzarayı panoramik olarak ziyaretçilerine sunmaktadır. Aynı zamanda bir botanik parkın içine kurulmuş olan bu yerde şehirde yetişen ağaçları, çiçekleri ve endemik bitkileri gözlemlemeniz mümkündür. Ağaç ve çiçeklerin çevresinde yer alan tabelalar, Karadeniz’in bitki örtüsü hakkında bilgi almanıza da katkı sağlamaktadır.

Rize, Pazar

Rize merkeze 37 kilometre uzaklıkta bulunan ilçenin tarihi Roma Dönemi’ne dayanmaktadır. Roma Kralı Pompeius o dönemde buraya, Latince’de güzellik anlamına gelen ‘Athena’ ismini vermiştir. Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına dahil edilen bu yer, Cumhuriyet Dönemi’nde bugünkü adını almıştır. İlçe gezilecek doğal güzellikleri ve çayı, kivisi ve mandalinasıyla ünlüdür. Ayrıca ilçede kurulan Kadınlar Pazarı’nda Rize’nin yöresel lezzetleri, taze sebze ve meyveler satılmaktadır. Rize seyahatinizde mutlaka bu pazara uğramalısınız.

Rize Çamlıhemşin

Çamlıhemşin ile Rize merkez arası 60 km’dir. Çamlıhemşin, şehrin doğal güzellikleriyle ünlü ilçelerinden birisidir. İlçenin çevresi Kaçkar Dağları ile çevrelenmiştir. Rize ile özdeşleşmiş olan Ayder Yaylası’nın bir kısmı da Çamlıhemşin sınırları içerisinde yer almaktadır. Ayrıca Kaçkar Dağları Milli Parkı da Çamlıhemşin ziyaretlerinizde görülmesi gereken yerlerdendir.

Rize, Anzer Yaylası

Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı olan ve yaklaşık 35 km uzaklıkta bulunan Anzer Yaylası gerek tabiatı ile gerekse temiz havası ile her sene çok sayıda turisti misafir etmektedir. Endemik türde çiçeklerin bulunduğu bu yayla, Türkiye coğrafyasındaki en önemli yerleşkelerden biridir. Anzer Yaylası, doğası ve havasıyla olduğu kadar aynı zamanda balı ile de meşhur bir yayladır. Rize’de ne yapılır, sorusuna verilecek en güzel ve en sağlıklı yanıtlardan birisi Anzer balı yemek olacaktır.

Rize, Zil Kalesi

Çamlıhemşin İlçesine 15 km uzaklıkta bulunan Zil Kalesi, Rize’nin en dikkat çeken tarihi yapılarından biri olma özelliğini taşımaktadır. Kale, Fırtına Deresi’nin batı yamaç bölgeleri üzerinde kurulmuştur. Kalenin duvarlarında bulunan izlere ve kiriş deliklerine bakıldığı zaman, kalenin dört katlı bir yapıda olduğu anlaşılmaktadır. Duvarların üst kısımlarında pencereler bulunmaktadır ve bununla birlikte diğer bölümlerinde de mazgallar görülmektedir. Tarihi ve bulunduğu konum itibariyle Zil Kalesi’ni, Rize’de gezilecek yerler listenize ekleminizi tavsiye ederiz.

Rize, Fırtına Deresi

Fırtına Deresi, heyecan sevenlerin ve adrenalin tutkusu olanların ilk tercihlerinden biri olmaktadır. Dere, Ardeşen civarına 2 km uzaklıkta bulunmaktadır. Derenin uzunluğu ise yaklaşık 57 km’dir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin sıklıkla tercih ettiği ve özellikle su sporuna meraklı kişilerin gittiği Fırtına Deresi, bu bağlamda en uygun dere yapısına ve parkura sahiptir. Oldukça keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak bu dere konusunda dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmaktadır. Bu husus, yağmurlu havalarda derenin tercih edilmemesi gerektiğidir.

Artvin, Maral Şelalesi

Maral Şelalesi, Maralköy içerisinde bulunan ve oldukça görkemli bir görünüşe sahip olan meşhur şelaledir. Şelaleye ulaşmak için, yaklaşık 15 dakika kadar yürümeniz gerekir ve yüzmek için de oldukça uygun bir yerdir. Gerek çevresinde bulunan tabiatın güzelliğiyle gerekse canlandırıcı soğuk suları ile ziyaretçileri oldukça cezbetmektedir.

Elbette bu şehrin doğal güzellikleri ve tarihi yapıları bunlarla sınırlı değildir. Eğer ki rotanızı Artvin’e doğru çevirecekseniz, gezebileceğiniz diğer yerleri eklemenizi tavsiye ettiğimiz çeşitli doğal güzellikler ve tarihi yapılar şöyledir:

 • Artvin, Atatepe
 • Artvin, Mençuna Şelalesi
 • Artvin, Çifte Köprü
 • Artvin, İşhan Kilisesi
 • Artvin, Kaf

Bayburt’ta Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz seyahatinizde geçmişi M.Ö. 3. bin yıla kadar uzanan Bayburt’u da mutlaka görmelisiniz. Şehir doğal güzellikleri ve tarihi yapıları sizlere mükemmel manzaralar sunacaktır.

Bayburt, Baksı Müzesi

Bayburt merkezden yaklaşık 50 dakikalık bir araç yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Baksı Müzesi, Bayraktar Köyü’nde yer almaktadır. Müzede modern ve geleneksel sanat eserleri sergilenmektedir.
Müze sergilenen eserlerle birlikte, Çoruh Vadisi’ni gören bir tepenin üzerine inşa edilmiş olan ilginç mimarisi ile de dikkatleri çekmektedir.

Gümüşhane, Tomara Şelalesi

Tomara Şelalesi sahip olduğu ismi bölgede yetişen ve yılda bir kez olan Tomara bitkisinden almıştır. Görkemli bir şekilde akan suyu ve şelalenin çıkardığı doğal köpük sesi ziyaretçiler için oldukça dinlendirici bir etki yaratır. Şelale yaklaşık olarak 25 metre yükseklikten akmaktadır ve şelalenin tepesinden enfes Gümüşhane şehir manzarası görülür.

Gümüşhane, Artabel Gölleri

Gümüşhane ilinin yeşili oldukça bol ve temiz havasıyla bilinen parklarından sadece biridir. Her yıl hem yerli hem de yabancı turistlere ev sahipliği yapan bu göl ve tabiat parkı, doğal güzelliğinden dolayı tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra, sessiz ve kalabalık olmayan bir yer arayışınız var ise, oldukça uygun bir bölge olduğunu söyleyebiliriz.

Gümüşhane, Torul Kalesi Cam Seyir Terası

Orta Çağ’da bir haberleşme kulesi olarak kullanılmış olduğu düşünülen Torul Kalesi, kayalıkların en üst noktasına yapılmış olan gözetleme kulesi ile dikkatleri çekmektedir. Kulenin hemen yakınındaki zirveye kurulan ve 240 metre yüksekliğe sahip olan cam seyir terası da ziyaretçilerine mükemmel manzaralar sunmaktadır.

 • Gümüşhane, Karaca Cave
 • Gümüşhane, Satala Antik Kenti
 • Gümüşhane, Kov Kalesi
 • Gümüşhane, Taş Köprü Yaylası

Samsun, Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü kurmayları ile beraber Samsun’a getiren Bandırma Vapuru’nun orijinal çizimleriyle yeniden inşa edilen replikası Canik’te yer alan Milli Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi’nde ziyaretçilerini beklemektedir. Ayrıca müzede Atatürk’ün fotoğraflarını, şahsi eşyalarını ve gemi mürettebatının balmumu heykellerini görmeniz mümkün olur.

Samsun, Amisos Tepesi

Baruthane Tepesi olarak da bilinen Amisos Tepesi, Samsun’un İlkadım ilçesinin sınırlarında yer almaktadır. 90’lı yılların başında keşfedilen tepede çok sayıda tümülüs bulunmaktadır. Tepenin tarihi M.Ö 600 yıllarına uzanmaktadır. O dönemde buranın ticaret yolunun başlangıç noktası olarak kullanıldığı bilinmektedir. Tepede bulunan ve ilginç yapılarıyla dikkatleri çeken tümülüsleri mutlaka görmelisiniz.

Samsun, Şahinkaya Kanyonu

Şahinkaya Kanyonu, Kızılırmak üzerindeki en dar ve en uzun geçit olarak bilinmektedir. 2,5 kilometre uzunluğuna sahip olan kanyon kayalıklarının denize olan mesafesi ise 324 metredir. Kanyonun oluşumunun ise, Kızılırmak’ı yarması sonucunda olduğu bilinmektedir.

Samsun, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Merkeze 30 km uzaklıkta yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin olduğu alan Kızılırmak Deltası’nın özelliklerini koruyan en önemli sulak alanlarından birisidir. Bu bölgenin 400 yakın kuş türüne ev sahipliği yaptığı, bu türlerin 100’den fazlasının da bölgeyi üreme noktası olarak kullandığı keşfedilmiştir. Kuş cennetini seyahat programınıza ekleyerek, kuş gözlemciliği yapabilir hatta burada, nesli tehlike altında olan kuş türlerine bile rastlayabilirsiniz.

 • Samsun, Göğceli Camii
 • Samsun, Onur Anıtı
 • Samsun, Gazi Müzesi
 • Samsun, Atakum Sahili
 • Samsun, Amisos Mezarları

Ordu, Çamaş Kanyonu

Ordu gezilecek yerler arasına girmesini tavsiye ettiğimiz doğal güzelliklerden birisi Çamaş Kanyonu’dur. Ordu il merkezine 53 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Çamaş ilçesine 5 kilometre mesafede bulunan kanyon Budak Köyü’ne bağlıdır. Çamaş Kanyonu, çerisinde akarsu bulundurmaktadır. Serin suyu ile ve tabiatıyla ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Ordu, Boztepe ve Çambaşı Yaylası

Boztepe, teleferikle çıkılan ve oldukça yüksek bir mevkide bulunan bölgenin adıdır. Yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla tercih ettiği bu bölgeden şehrin tamamı neredeyse gözükmektedir. Etrafında seyyar satıcıların ve küçük işletmelerin bulunduğu Boztepe, aynı zamanda temiz havasıyla da bilinmektedir.

Giresun Kümbet Yaylası

Etrafını ormanların çevrelediği yaylada mesire yerleri ve yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Yaylanın çevresinde bakkal, manav ve kasap gibi yiyecek içecek satın alabileceğiniz yerler de mevcuttur. Özellikle temmuz ayında burada düzenlenen şenlikler oldukça popülerdir. Şenlikler boyunca ziyaretçilere yöresel yiyecekler ikram edilir ve konserler düzenlenir.

Ordu’da Seyahat rotanıza eklemenizi tavsiye ettiğimiz diğer yerler;

 • Ordu, Asarkaya Kent Ormanı
 • Ordu, Paşaoğlu Konağı Etnografya Müzesi
 • Ordu, Cotyora
 • Ordu, Karaoluk Şelalesi
 • Ordu, Küpkaya Yaylası
 • Ordu, Perşembe Yaylası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu