Kripto ParaNedir

Bulut madenciliği nedir?

Bulut madenciliği nedir?

Bulut madenciliği nedir ya da İngilizce deyişle Cloud Mining nedir? Kripto paralar ile ilgilenen kişilerin gördüğü, hakkında en çok bilgi sahibi olmak istedikleri konulardan biri de bu.

Önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi madenciler, madencilik yaparak kripto para ekosistemine katkı sağlarken bunun sonucunda da ödüle sahip oluyorlar. Bu ödül de madencilerin kazançları oluyor. Madencilik hakkında detaylı bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz: Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?

Eğer yazımızı okuduysanız ya da daha önceden bu konuyla ilgili bir bilginiz varsa kripto para madenciliği ile gelir elde etme yollarından biri de bulut madenciliği (cloud mining) olarak karşımıza çıkıyor. Peki bulut madenciliği nedir, güvenilir bulut madenciliği siteleri nelerdir? Açıklamaya çalışacağız.

Bulut madenciliği nedir?

Madencilik yapmak, para kazanmak isteyen çoğu kişinin düşündüğü bir şey. Ancak gerekli donanımları sağlamak için de binlerce dolar para harcanması gerektiği de bir gerçek. Madencilik yapmak için ya gerekli ekipmanınız olacak ya da bulut madenciliğini tercih edeceksiniz. Madencilik için gerekli ekipmanınız yoksa bulut madenciliği sizin için çok iyi bir seçenek olabilir.

Bulut madenciliği nedir? Bulut madenciliği, ekipmanlar ve yazılımlarla uğraşmaksızın uzaktan Bitcoin ve kripto para üretimine katılmanın bir yoludur. Bulut madenciliğinde genellikle şirketlerden bir sözleşme satın alırsınız. Bu sözleşme sayesinde şirketin madencilikten elde ettiği kâra sözleşme yaptığınız süre boyunca ortak oluyorsunuz.

Yani siz para veriyorsunuz, onlar madencilik yapıyor, Bitcoin gibi kripto paraları madencilik sonucu çıkarıp kârlarından pay veriyorlar.

Biraz daha detaylandırmak gerekirse olay şu şekilde gerçekleşiyor: Örneğin bulut madenciliği yapmak isteyen kişi, ilgili şirkete 200 dolar ödeme yapıyor. Bu kişi, verdiği bu ücretle şirketin madencilik gücünü kiralıyor ve onlar gerekli olan her şeyi yapıyorlar.

Yani; elektrik faturası, yazılım, donanım ihtiyaçları, aletlerin soğutma çalışmaları gibi kısımlarla uğraşmıyorsunuz. Siz parayı verdikten sonra şirket sizin için ASIC cihazlarını bu doğrultuda çalıştıyor. Ardından da sizin elde ettiğiniz kârı, vereceğiniz hesaba yatırıyor.

Merak edebileceğiniz diğer bir soru ise “Bu şirketler bunu neden kendileri yapmıyor? Maden ortaya çıkabilecek bir gelir var bu parayı neden bölsünler? Bu sorunun cevabını ise şöyle verebiliriz.

Kontratına sahip olduğunuz cloud mining şirketi sizin verdiğiniz parayla madencilik işine daha çok yatırım yapıyor. Bu yatırım ise şirketin ödüllere daha hızlı ulaşmasına olanak sağlıyor. Yani siz onlara para vererek hem kendinizin, hem de şirketin daha çok kripto paraya ulaşmasını sağlıyorsunuz.

Başka bir açıdan baktığımızda da bu şirketler elde ettiği kazancı kripto paralar üzerinden sağlıyor. Yani kripto paralarda yaşanacak ani bir düşüş şirketlerin de zor duruma düşmesini sağlayabilir. Bulut madenciliği sitelerini kullanan kişiler ise şirketlerin bu riski en aza indirmesini sağlıyor diyebiliriz.

Bulut madenciliği ile nasıl para kazanılır?

Bulut madencilik, kullanıcının belirli bir süreliğine madencilik gücü kiraladığı ve karşılığında kripto para birimi elde ettiği bir modeldir. Para kazanma, kiralama ücretinin, elde edilen kripto paraların pazar değerinden düşük olması durumunda gerçekleşir.

Ancak buna daha detaylı bir şekilde cevap verelim.

Siz, bir kullanıcı olarak, bu bulut madenciliği hizmetinden belirli bir süre için madencilik gücü kiralarsınız. Bu madencilik gücü, genellikle bir sözleşme aracılığıyla alınır ve belirli bir fiyata mal olur. Sözleşme süresince, ödediğiniz ücret karşılığında, madencilik ile üretilen kripto paralar size tahsis edilir.

Bu sözleşmenin özelliğine bağlı olarak, üretilen kripto para birimleri düzenli aralıklarla sizin cüzdanınıza aktarılır. Bu kripto paraları daha sonra bir kripto para borsasında satabilirsiniz.

Buradaki para kazanma mantığı, madencilik gücü kiralama ücretinin, üretilen kripto para birimlerinin pazar değerinden düşük olmasıdır. Eğer üretilen kripto para birimlerinin değeri, madencilik gücü kiralama ücretini aşıyorsa, net kar elde etmiş olursunuz.

Bununla birlikte, kripto para birimlerinin değeri oldukça değişkendir ve bu nedenle bulut madenciliği belirli bir risk içerir. Ayrıca, bazı bulut madencilik hizmetleri, özellikle de yeni ve daha az bilinen olanlar, dolandırıcı olabilir. Bu yüzden bulut madenciliği hizmeti satın alırken dikkatli olmalısınız.

Cloud mining (bulut madenciliği) nasıl yapılır?

Bitcoin madenciliği ve Ethereum madenciliği yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi madencilik ekipmanları oldukça pahalı. Aslında ucuz ekipmanlar da var ancak bunlarla gelir elde etmeniz oldukça zor.

Mesela Ethereum madenciliği için yüksek performanslı ekran kartlarına ihtiyaç duyarken; Bitcoin madenciliğinde fiyatı binlerce dolar olan ASIC’ler ile çalışmak zorundasınız.

Ayrıca bu cihazları aldınız diyelim, elektronik cihazlar olduğu ve yüksek performans gösterdikleri için soğutma maliyetleri de oluyor. Elbette bunlar bir de elektrik faturalarına yansıyor.

Ethereum madenciliği yapmak isteyenler, iyi bir sistem elde etmek için birçok ekran kartına ihtiyaç duyuyor. Ekran kartı fiyatları da oldukça fazla. Giriş seviyesi bir ekran kartının ortalama 2 bin TL olduğu göz önüne alınırsa karşımıza çok yüksek bir maliyet çıkıyor.

Bitcoin madenciliği yapmak isteyenler için de bu durum geçerli. Önceki yazılarda da bahsettiğimiz gibi CPU, GPU madenciliği artık Bitcoin için geçerli değil. Geçerli olsa bile yapmanız, ödüle ulaşmanız çok zor. ASIC’ler ise çok pahalı.

Cloud mining nasıl yapılır sorusunu soranlar öncelikle güvenilir sitelerle çalışmalıdırlar. Her kullanıcı kendi araştırmasını yapmalı fakat elbette biz de sizlere birkaç örnek site göstereceğiz.

Ancak sorumluluk sadece size ait. Bu yazıyla yalnızca bilgi edinmeniz amaçlanmıştır, herhangi bir hizmet tavsiyesi içermez. Geçmişe baktığımız zaman birçok bulut madenciliği sitesi kullanıcılarını dolandırarak ortadan kaybolmuşlardır. Bulut madenciliği alanında faaliyet gösteren sayısız dolandırıcı olduğunu unutmayın.

Bulut madenciliği yapmak istiyorsanız çalışacağınız şirketin güvenilir olduğuna karar vermeniz gerekmekte. Yani iyi bir bulut madenciliği araştırma sürecine girmelisiniz.

Ayrıca bu şirketlerin sizle yapacağı sözleşme şartlarını iyi okumalısınız. Bu sözleşmelerde bulunan ve karşınıza çıkabilecek diğer giderlerini öğrenmeniz sizin yararına olacaktır.

Diğer yandan hangi kripto para ile bulut madenciliği yapmak istiyorsunuz? Çünkü yapacağınız sözleşme ve elde edeceğiniz gelir de bu durumda önem kazanıyor. Düşündüğümüzde madencilik yapacağınız kripto paranın fiyatının yükselmesi ya da düşmesi söz konusu olacaktır.

Ayrıca her kripto paranın üretim zorluğu birbirinden farklıdır. Bu sebepler sonucunda da elde edeceğiniz geliri ya da kaybedeceğiniz parayı da göz önünde bulundurmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu