Birikmiş Paranız Olabilir! E Devlet Üzerinden Sorgulayın

Birikmiş Paranız Olabilir! E Devlet Üzerinden Sorgulayın

Birikmiş Paranız Olabilir! E Devlet Üzerinden Sorgulayın

Birikmiş Paranız Olabilir! E Devlet Üzerinden Sorgulayın

Çalışma hayatı süresince Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) katılımcısı olmayan ve BES katılımını durdurmuş birçok insanın, sistemden çıkılması şartlarında dahi, maaşlardan yapılan kesintilerin sistemden iadesini yapılabiliyor. BES sisteminde kalmış kesintilerin iadesi için, çalışanların izlemesi gereken yöntemlerin ayrıntılarına E- devlet sistemi ve Takas İstanbul web sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

BES sistemine bir süre katılım sağlamış ancak sonradan sistemden ayrılmış çalışanlar, katılım süreleri boyunca devlet katkısı hariç, BES’ in koşullarını karşılamıyorsa, kendi maaşlarından yapılan kesintilerin iadesi talebinde bulunabiliyor.  BES koşullarını sağlayamayacağını düşünen bireyler, bir süre sonra sistemden ayrıldıktan sonra, önceki kesintilerin iadesini talep etme hakkının olduğunu bilmiyor.

BES Nedir?  Geleceğe Emekliliğe Yatırım

Bireysel Emeklilik Sistemi kısaca, çalışanların emeklilik döneminde kullanabilecekleri birikimlerin olduğu bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Devlet katkısıyla desteklenen bu fon çalışanların geleceği garantiye almasını sağlayan mekaniklerden biri olarak adlandırılıyor.

Bununla beraber bazı çalışanlar kendi isteğiyle BES sisteminden ayrılarak kendi birikimini başka yatırımlarda kullanmayı da tercih edebiliyor. Bunun sonucu olarak Bireysel Emeklilik Sisteminde önceden biriken fonların geri iadesi, fon sahipleri tarafından iadesi istenebiliyor.

Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılsan da!

Çeşitli nedenlerle Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılan bireyler, ayrılma sürecine kadar var olan birikimlerini gözden kaçırıyor. Birçok çalışan sistemden ayrıldıktan sonra bile Bireysel Emeklilik Sisteminde kalan birikimi olup olmadığını bilmiyor. Bireylerin bu konuyla ilgili bilinçli davranarak, daha önceki kesintilerden kalma fonların iadesini istemeleri gerekiyor. Sistemde kalmamayı tercih eden bireylerin kendilerine ait fonların iadesini işlemleri, E- devler sistemi üzerinden dijital ortamda rahatlıkla tamamlanabiliyor.

Bireyler çalıştıkları süre boyunca eğer sistemden çıkmazlarsa, BES devlet katkısıyla ve maaş kesintisiyle çalışan fonunu biriktirmeye devam ediyor. Sistemin asıl amacı çalışanın emeklilik dönemini daha konforlu geçirmesini sağlamak. Buna rağmen, bazı insanlar sistemde kalmamayı tercih ediyor. Sistemden çıkmak için maaşının ödendiği bankayla iletişime geçerek, isteğe bağlı olarak sistemden çıkış sağlanıyor. Bu sayede çalışanın maaşından yapılan kesintiler ve devlet katkısı sistem tarafından durduruluyor.

Bireysel Emeklilik Sisteminden isteğiyle çıkış yapan bireylerin, Sistemden çıkmadan önceki birikimleri İstanbul Takas Ve Saklama Bankası A.Ş tarafından muhafaza ediliyor. Burada yatırım işlemleri gören Bireysel Emeklilik fonları, çalışan sistemden çıkmadığı sürece devlet katkısı hakkına devam ediyor.

10 yıl boyunca Bireysel Emeklilik Sisteminden çıkmayan kullanıcı 10 yılın sonunda emekliliğe hak kazanmış görünüyor ve devlet katkısının yüzde altmışını almaya hak kazanıyor. Emeklilik yaşı geldiğinde yatırımını almaya hak kazanan bireylerin aksine, sistemden çıkmak isteyen çalışanlar da sistemden çıksalar bile o zamana kadar yapılan kesintilerin iadesini alabiliyor.

 

E Devlet  Üzerinden Sorgulama

  • Dijital platformdan rahatlıkla sorgulanabilen Bireysel Emeklilik Sistemi içinde birikimi olduğunu düşünen bireyler E- devler sistemi üzerinden sorgulama yapabiliyor.
  • E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra
  • arama butonuna “TAKASBANK” aratarak işleme devam edilebiliyor.
  • Çıkan sayfada BES Hesabının bulunmadığına dair bir sonuç elde ediliyorsa iade alınabilecek bir fon bulunmadığını gösteriyor.
  • Ancak çıkan sayfada kaydınız bulunuyorsa sayfada var olan fonların toplu sorgusuyla çıkan miktara ulaşılıyor.
  • Çalışan buradaki miktarı bankayla iletişime geçerek iade talebinde bulunabiliyor.

Bireysel Emeklilik Sistemine Tekrar Katılım

Birikimlerini Bireysel Emeklilik Sistemi üzerinden yapmayı tercih eden ve daha önce sistemden çıkmış çalışanlar için Takas İstanbul web sitesinde bulunan BES butonunu kullanarak sisteme tekrar dahil olmaları mümkündür. Bireysel Emeklilik Fonu emekliliğe geleceğe bir yatırım olduğunda, bireylerin bu konuyla ilgili kendileri için doğru kararı vermeleri gerekiyor

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir