Dünya

Belçika, Nijer’deki askeri darbe sonrasında 15 vatandaşını Fransa üzerinden tahliye etti

Belçika, Nijer'deki askeri darbe sonrasında 15 vatandaşını Fransa üzerinden tahliye etti

Belçika, Nijer’deki askeri darbe sonrasında 15 vatandaşını Fransa üzerinden tahliye etti. Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, 15 vatandaşın Fransız uçağıyla Nijer’den ayrıldığını duyurdu. Lahbib, gelecek tahliyeler için temasta kalacaklarını bildirirken, Fransız mevkidaşı Catherine Colonna’ya teşekkürlerini iletti. Belçikalı ilk grup, Paris-Charles de Gaulle Havalimanı’na inmişti. Nijer’de toplam 110 civarı Belçikalının bulunduğu biliniyor. Nijer’deki darbe, Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum’un Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurlarınca alıkonulması ve askerlerin yönetime el koymasıyla gerçekleşti.

BelçikaNijer‘deki askeri darbe sonrasında 15 vatandaşını Fransa üzerinden tahliye etti.

Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, eski adı Twitter olan X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, 15 vatandaşın Fransız uçağıyla Nijer’den ayrıldığını duyurdu.

Lahbib, Fransız mevkidaşı Catherine Colonna’ya teşekkürlerini iletirken, gelecek tahliyeler için temasta kalacaklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurlarınca alıkonulmuş ve o akşam asker yönetime el koyduğunu duyurmuştu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Omar Tchiani, 28 Temmuz’da Vatanı Koruma Ulusal Konseyi (CNSP) isimli cuntanın liderliğini üstlendiğini ve geçiş hükümetinin başına geçtiğini açıklamıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu