BankacılıkMaaş

Banka Çalışan Maaşları 2022

Bankacılık, gerek statü gerek maaş durumundan dolayı son zamanlarda rağbet gören bir meslektir. Maaş oranlarında özellikle 2022’de artış söz konusu oldu. Banka çalışan maaşlarında belirli bir oran bulunur. Fakat bu oran, kişinin bankadaki konumu, çalıştığı banka ve statüye göre değişiyor.

Ayrıca kimi zaman bankaların bulunduğu şehir ve şubelere göre de ücretler değişebiliyor. Bankalar net maaş söylese bile bu maaş primlerle daha da artabiliyor. Ayrıca normal şekilde girilen bankada, zaman içinde sınavlara girerek yükselme şansı da bulunuyor. İlgi çeken bir meslek olduğu için 2022 de yapılan banka maaş zamları da oldukça merak ediliyor.

Banka Çalışanları Ne Kadar Ücret Alıyor 2022

 

Banka çalışanları ile ilgili genel oranları söylemek mümkündür. Çalışan kişinin bankadaki yetkisine göre bu oranlar belirleniyor.

İşe yeni başlayan bir bankacı için en az 3000 TL maaş alma durumu söz konusudur. Bankada gişe görevlisi olarak çalışan bir kişinin maaşı 2825 ve 4000 TL arasında değişiyor.

Müşteri temsilcisi olan birinin maaşı ise 2825 ve 4300 TL arasında değişiyor. Banka da çalışan bir müfettişin maaşı ise ortalama 5000 TL ile 10000 TL arasında değişiyor.

Bankalarda çalışan bir şube müdürünün maaşı ise 7000 TL ile 25000 TL arasında değişiyor. Şube müdürleri, bankalarda yüksek maaş alan statüler arasında yer alıyor.

Bankalarda en yüksek maaşı alan kişi ise banka genel müdürleridir. Bankadaki bir genel müdür 30000 TL ile 100000 TL arasında maaş alıyor. Genel müdürler, ülke şartlarında oldukça yüksek maaş alıyor.

Tüm bunlara nazaran, devlet bankalarında çalışan kişiler, özel bankalarla kıyaslandığında 200 TL ile 300 TL civarı daha yüksek alıyor.

Tüm bu maaşlar düşünüldüğünde, 2022 için düşük oranda görülüyor. Fakat bu sene yapılacak olan zamlardan dolayı ortalama banka maaşlarında belirli oranlarda artış söz konusu olacak. Bu durumda maaş aralıkları şu şekilde tahmin ediliyor.

Gişe görevlisi maaşı 4500 TL ile 5600 TL arasında düşünülüyor. Müşteri temsilcisi 4900 TL ile 5100 TL arasında değişiyor. 2022 yılı için genel düşünülen artış bu şekildedir.

Ziraat Bank Maaşları

 

Ziraat Bankası 2022 yılında yeni işe başlayan biri için 4500 TL maaş ödemesi yapıyor. Bu maaş ortalama primle birlikte 5500 TL ye kadar yükseliyor. Bu durum şehir ve şubeye bağlı olarak da değişebiliyor.

Denizbank Maaşları

 

Denizbank, Türkiye’de en çok çalışanı bulunan bankalar arasında yer alıyor. Normalde yeni işe başlayan biri için 2825 TL veren banka, 2022’de bu miktarı 4500 TL olarak belirliyor. Bu ücret prim ve statülerle artması hedefleniyor.

Bankaların genel maaşları bu şekildedir. Tam anlamıyla netlik kazanmasa da ortalama maaş Tahmini yapılıyor. Kısa zaman içinde zamlar belirlenerek, kesin bir miktar kazanacaktır.

Bankacı Olmak

 

Bankacı olabilmek için ilk olarak lisans mezunu olmak gerekir. Bölüm olarak da İktisadi ve İdari Bilimler, Ekonomi, İşletme gibi bölümlerden mezun olmak gerekiyor.

Bankacı olabilmek için de belirli şartlardan geçmek gerekiyor. Belirli yazılı sınavlardan ve mülakatlardan geçmek gerekiyor.

Mülakatlarda kişilerin özgüvenli duruşu, çözüm odaklı olması, yeterlilik, güler yüzlülük gibi durumlara önem verilir. Bu alanlarda başarı gösteren kişilerin başvurusu kabul edilebilir.

Ayrıca devlet bankası sınavlarında, yabancı dil sınavında yüksek puan alan kişiler daha öncelikli değerlendiriliyor. Özellikle yüksek statüler için yabancı dilde iyi sonuçlar alan kişiler öncelikli tutuluyor.

Bankacılık pek çok kişinin yapmak istediği bir meslektir. Bu anlamda belirli ve zor aşamalardan geçilse bile sonuçlarının olumlu olmasından dolayı, çoğu insanın hedefinde olan bir meslektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu