Mortgage

Balon Ödemeli Mortgage Başvurusu Nedir?

Günümüzde insanlar konut alımlarında mortgage dan faydalanmaktalar ve nakit eksikliğini gidermek için, genel olarak bankaları tercih ediyorlar. Bankalar da farklı ödeme seçenekleri ile ihtiyaç kredileri, taşıt kredileri ve konut kredileri sunuyor. Farklı modellerde sunulan krediler arasında, balon ödemeli krediler de mevcut. Bu kredi türü, konut kredileri kapsamına giriyor. Şimdi bu tür kredilerde işleyişler nasıl oluyor, ödeme günleri ve ödeme tutarları nasıl oluyor, nerelerden başvurabilirim gibi durumlara bir göz atalım.

Balon Ödemeli Kredi Nedir?

Konut kredisi alımlarında, kredi tutarları yüksek olduğundan dolayı, doğal olarak kredi taksitleri de yüksek oluyor. Konut kredisi kullananlara bu yönde kolaylık sağlamak adına, balon ödemeli kredi türü devreye girdi. Bu kredi, taksitleri sabit devam eden, sadece son taksitinde toplu kapatma yapılan kredi türüdür. Kredi tutarını düşük tutup, toplu ödeme ile son taksitinde kapatma yapacaklar için avantajlıdır. Örnekle açıklayalım. 3000 TL kredi taksiti ödemek yerine, 1500 TL taksit ödeme seçilir. Son taksite kadar 1500 TL ödenir. Son taksit gelince, toplu kapama ile kredi bitirilir.

Balon Ödemeli Krediye Nereden Başvuru Yapabilirim?

Devlet bankaları ve özel bankalarda balon ödemeli konut kredisi seçenekleri bulunuyor. Balon ödemeli konut kredisine bankalar aracılığı ile başvuru yapılabilir. Ödeme seçeneklerinin belirlenmesi ile birlikte bu kredi türünde ödemelerinizi ayarlayabilirsiniz. Ödeme günlerini yine banka şubelerinde ayarlayabilirsiniz. Kredi kullandıktan sonra ödeme günü değişikliği istiyorsanız, şubelerdeki müşteri temsilcileri aracılığı ile yapabilirsiniz.

Balon Ödemeli Kredinin Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

Balon ödemeleri kredilerde avantajlı hale gelmek istiyorsanız, yapmanız gerekenlere bakalım. Öncelikle ödeme tutarlarını düşük tutmalısınız. Kredi sonunda ödeyeceğiniz bir toplu ödeme olduğu için, taksit tutarlarını düşük tutmak mantıklı olacaktır. Taksitleri düşük tutup, son ödemenin yüksek tutabilirsiniz. Taksitleri yüksek tutup, son ödemeyi düşük tutabilirsiniz. Bu ikisi arasında bir faiz farkı yoksa taksitleri düşük tutmak avantajınıza olur. Toplu ödeme yaptığınız zaman nakit sıkışıklığı içinde olabilirsiniz. Bu durum kredi ödemenizi aksatabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınız da siciliniz de etkilenir. Faiz işleyişi ile de karşılaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu