Seyahat

Antalya’da Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler

Antalya’da Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler

Alanya Kalesi

Antalya’da gezilecek yerler arasında öne çıkan Alanya Kalesi, şehir merkezine 135 kilometre uzaklıktadır. Alanya’nın sembolik yapılarından olan kaleye ulaşımlar, il merkezinden özel araçla Mersin – Antalya yolunu Alanya tabelasına kadar takip ederek, taksiyle veya otogardan hareket eden Alanya dolmuşlarıyla yapılabilmektedir.

6 kilometre uzunluğundaki surlar ile çevrili olan kale, Helenistik Dönem’e ait bir yapıdır. Günümüze ulaşana dek pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan kale, bölgenin denizden gelen tehditlere karşı korunması amacıyla inşa edilmiştir.

Bizans’ın bölgeye hakim olduğu dönemlerde gemiciler açısından kritik bir noktada bulunan kale, 1221 yılında Anadolu Selçuklu Hükümdarı 1. Alaaddin Keykubat devrinde restorasyon çalışması geçirmiştir. Alanya’nın tarihine tanıklık eden kale içerisinde Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait çok sayıda eser bulunmaktadır.
Antalya tatilinde ziyaret edilmesi gereken noktalardan olan Alanya Kalesi, haftanın her günü 08:00 ile 17:00 saatleri arasında açıktır.

Düden Şelalesi

Antalya’nın Muratpaşa ilçesine bağlı Çağlayan Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Düden Şelalesi, il merkezine 10 kilometre mesafede bulunmaktadır. Şelaleye, özel aracınızla Bülent Ecevit Bulvarını doğu yönüne takip ederek ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bölgeye taksi veya Çağlayan dolmuşlarıyla da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Antalya’nın görülmesi gereken doğal güzellikleri arasında bulunan Düden Şelalesi, aşağı ve yukarı olmak üzere iki farklı koldan oluşmaktadır. Yeşil ağaçlarla çevrili olan şelale, görsel şölen sunmasının yanı sıra ferahlatıcı etkisiyle de Antalya bölgesine gelen turistlerin gözde noktaları arasında yer almaktadır. Yaz aylarında doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz şelale çevresinde piknik gibi aktivitelerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

Şehir kalabalığından uzak, doğa ile iç içe bir konumda bulunan şelalenin huzur dolu sesiyle keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Bölge halkı tarafından İskender Şelalesi olarak bilinen şelale, her yıl ortalama 3 milyon turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Antalya tatilinde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında bulunan Düden Şelalesi, haftanın her günü 08:00 ile 19:30 saatleri arasında açıktır.

Kaleiçi

Antalya’nın merkez ilçesi Muratpaşa’da yer alan Kaleiçi, Antalya’nın tarihini günümüze taşıyan noktalar arasında öne çıkmaktadır. 3000 yıllık tarihiyle oldukça otantik bir bölge olan Kaleiçi’ne ulaşımlar il merkezinden yürüyerek yapılabilmektedir.

Şehir merkezinde olması nedeniyle oldukça kalabalık olan Kaleiçi, Antalya’nın cazibe merkezleri arasındadır. Şehrin önemli tarihi yapılarından olan Hadrian Kapısı’nı geçerek giriş yapılan Kaleiçi’nde hem deniz manzarası ile keyifli dakikalar geçirebilir; hem de dar sokaklarında tarihe tanıklık eden yapıları görebilirsiniz.

Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait birçok yapının görülebildiği Kaleiçi’ni Antalya tatilinizin herhangi bir saat diliminde ziyaret edebilirsiniz.

Dim Çayı
Antalya’nın popüler ilçelerinden Alanya sınırları içerisinde yer alan Dim Çayı, il merkezine 150 kilometre uzaklıktadır. İl merkezinden, özel araçla Mersin – Antalya yolunu takip ederek gidebileceğiniz noktaya, taksi veya Alanya dolmuşlarıyla da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Türkiye’nin önemli doğal güzellikleri arasında bulunan Dim Çayı, Konya ilinde başlamaktadır. Toplamda 60 kilometrelik uzunluğa sahip olan çay, Alanya’dan Akdeniz’e dökülmektedir. Çevresinde birçok restoranın hizmet verdiği Dim Çayı, oldukça soğuk olduğu için ferahlatıcı etkisiyle de dikkat çekmektedir.

Su sesi eşliğinde keyifli zaman geçirebileceğiniz çay çevresinde kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinizi yiyebileceğiniz restoranlarda oturabilir veya aktif olarak düzenlenen rafting turlarına katılabilirsiniz. Haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz Dim Çayı, 08:00 ile 00:00 saatleri arasında açıktır.Dim Çayı’na girişler ücretsizdir.

Antalya Müzesi

Antalya şehir merkezinde yer alan Antalya Müzesi, bölgenin adeta kent belleğidir. Ulaşımların, il merkezinden yürüyerek yapılabildiği müzeye özel araçla Adnan Menderes Bulvarını güneybatı yönüne takip ederek gidebilirsiniz.

Antalya’nın geçmişine ışık tutan müze, 14 sergi salonu yer almaktadır. Buralarda Antalya sınırları içerisinde yapılmış arkeolojik kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan eserler sergilenmektedir. Bölgede ilk yerleşimlerin başladığı dönemden günümüze, kronolojik olarak sıralanmış olan eserleri inceleyebileceğiniz müzede toplamda 30 bin eser bulunmaktadır.

Antalya tatilinde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında bulunan Antalya Müzesi, Pazartesi hariç haftanın her günü 08:30 ile 19:00 saatleri arasında açıktır.

Side Antik Kenti

Manavgat ilçesine bağlı Selimiye Mahallesinde bulunan Side Antik Kenti, il merkezine 70 kilometre uzaklıktadır. Antalya’nın popüler antik kentlerinden olan Side Antik Kenti’ne ulaşımlar, özel araçla Manavgat yolunu takip ederek, taksi veya Manavgat dolmuşlarıyla yapılmaktadır.

M.Ö. 7. yüzyılda inşa edilen Side Antik Kenti, kurulduğu dönemlerde önemli bir ticaret merkezi olarak kullanılmıştır. Doğal liman olma özelliği ile günümüze çok az sayıda tahribatla ulaşabilen antik kent, yarımada üzerine kurulmuştur. Ana giriş kapısından içeri girebileceğiniz kent çevresinde görebileceğiniz en dikkat çekici yapı ise antik tiyatrodur.

Antalya’nın tarihine ışık tutan yapılardan olan Side Antik Kenti, haftanın her günü 08:30 ile 19:30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Olympos Antik Kenti

Antalya’nın dünya çapında bilinen tarihi yapıları arasında bulunan Olympos Antik Kenti, Kemer ilçesine bağlı Kuzdere Mahallesi sınırları içerisindedir. Kente ulaşımlar, özel araçla il merkezinden sahil yolunu batıya takip ederek, taksi veya Kemer dolmuşlarıyla gerçekleştirilmektedir.

Beydağları Milli Parkı sınırları içerisinde konumlanan Olympos Antik Kenti, aynı zamanda Olimpos Çayı’nın çevresinde zamanla oluşan vadiye de yakındır. Olympos Antik Kenti içerisinde görebileceğiniz yapılar arasında nekropol, kaya mezarlar, Roma tiyatrosu bulunmaktadır.

Olympos Antik Kenti’nin sahil kısmında ise caretta carettaların yumurtalarını bıraktığı alanları görebilirsiniz. Aynı zamanda çevresinde piknik ve kamp gibi aktivitelerin yapıldığı Olympos sahiline girişler, yine antik kent üzerinden yapılmaktadır.

Haftanın her günü açık olan Olympos Antik Kenti’ni 08:00 ile 21:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Olimpos Teleferik (Tahtalı Dağı)
Antalya’nın eşsiz manzarasını keşfedebileceğiniz Tahtalı Dağı’na gidişlerde kullanılan Olimpos Teleferik, Kemer ilçesine bağlı Tekirova Beldesinde yer almaktadır. Olimpos Teleferik’e ulaşımlar, il merkezinden özel araçla sahil yolunu Tekirova’ya kadar takip ederek, taksi veya Tekirova dolmuşlarıyla yapılmaktadır.

Akdeniz Bölgesi’nde Bey Dağları arasında yer alan Tahtalı Dağı, bölgedeki en yüksek dağdır. Manzara bakımından oldukça zengin olan dağa yapılan teleferik hattı ile ulaşım sağlanabilmektedir. Toplamda 2365 metrelik yüksekliğe sahip olan dağa Olimpos Teleferik ile çıkılabilmektedir. Seyir terasında birçok işletmenin hizmet verdiği dağda, çayınızı veya kahvenizi yudumlayabilir; eşsiz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Kızılkule

Alanya’nın sembolik yapılarından olan Kızılkule, Antalya tatilinde mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılar arasındadır. Şehir merkezine 134 kilometre uzaklıkta bulunan Kızılkule’ye ulaşımlar özel araçla Mersin – Antalya yolunu doğu yönüne takip ederek, taksi veya Alanya dolmuşlarıyla yapılmaktadır.

Yapımında kırmızı taşların kullanılmasından dolayı kızıl bir görünüme sahip olan Kızılkule, adını buradan almıştır. 1221 yılında 1. Alaaddin Keykubat’ın emri üzerine inşa ettirilmiş olan Kızılkule, denizden gelebilecek olan tehditleri önlemek amacıyla yapılmıştır.

Mimari özellikleri bakımından da dikkat çeken Kızılkule’nin tepe noktasından içeri sızan ışıklar, en alt katı bile aydınlatmaktadır. Toplamda beş katlı olduğu düşünüldüğü zaman, büyük bir mimari tekniğin uygulanarak yapıldığı ortaya çıkan Kızılkule, aynı zamanda muhteşem manzaralara tanıklık etmektedir.

Selçuklu Dönemi yapılarından olan Kızılkule’yi haftanın her günü 10:00 ile 22:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti, Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan beldesindedir. Bölgenin önemli tarihi yapılarından olan Patara Antik Kenti, il merkezine 220 kilometre uzaklıktadır. Antik kente, özel aracınızla Kaş yolunu izleyerek, taksi veya otogardan yarım saatte bir hareket eden Kaş dolmuşlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Likya Uygarlığı’na ait önemli kentlerden olan Patara Antik Kenti, M.Ö. 8. yüzyılda Apollon’un oğlu Patarus tarafından kurulmuştur. Patara Antik Kenti içerisinde görebileceğiniz yapılar arasında tarihi cadde, antik tiyatro ve çok sayıda taş blok bulunmaktadır. Bunların yanı sıra birçok kabartma görebileceğiniz antik kentin en dikkat çeken yapısı ise antik tiyatrodur.

Sahil kısmında bir adet plajı da bulunan Patara Antik Kenti’ne geldiğinizde buradaki plaja giriş yapabilir, berrak Akdeniz sularında deniz keyfi yapabilirsiniz.

Haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz Patara Antik Kenti, 08:30 ile 20:00 saatleri arasında açıktır.

Aspendos Antik Tiyatrosu

Antalya’da inşa edilmiş en dikkat çekici Roma yapılarından olan Aspendos Antik Tiyatrosu, Serik ilçesine bağlı Sarıabalı Mahallesinde yer almaktadır. Antalya şehir merkezine 45 kilometre uzaklıkta bulunan Aspendos Antik Tiyatrosu’na ulaşımlar özel araçla Serik’i geçtikten sonra Sarıabalı yönüne devam ederek yapılmaktadır. Bölgeye taksi veya otogardan yarım saatte bir hareket eden Serik dolmuşlarıyla da gidilebilmektedir.

M.S. 2. yüzyılda Roma İmparatoru Marcus Aurelius tarafından yaptırılan Aspendos Antik Tiyatrosu’nun mimari, dönemin ileri gelenlerinden Yunan Zeno’ya inşa ettirilmiştir. Anadolu toprakları sınırları içerisinde günümüze en az hasarla ulaşabilmiş antik tiyatrolar arasında ilk sırada bulunan Aspendos Antik Tiyatrosu, ilgi çekici detaylara ev sahipliği yapmaktadır.
7000 kişilik seyirci kapasitesi ile devasa bir yapı olan Aspendos Antik Tiyatrosu’nun derinliği 96 metre çapındadır. Roma Dönemi’nde içerisinde gladyatör dövüşlerinin yapıldığı Aspendos Antik Tiyatrosu, haftanın her günü 08:00 ile 16:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

St. Nicholas Kilisesi (Noel Baba Kilisesi)
Antalya’nın popüler tarihi yapılarından olan St. Nicholas Kilisesi, şehir merkezine 141 kilometre uzaklıkta, Demre ilçesinde yer almaktadır. Kiliseye ulaşımlar özel araçla sahil yolunu batı yönüne takip ederek, taksi veya Demre dolmuşlarıyla yapılmaktadır.

Dünya çapında Noel Baba olarak tanınan Aziz Nicholas için yaptırılmış olan St. Nicholas Kilisesi, bölgede Noel Baba Kilisesi olarak da bilinmektedir. Daha önce bu bölgede yaşamış olan ve fakir insanlara ettiği yardımlar ile bilinen St. Nicholas’ın bu yardımları, kilise duvarlarına yapılmış olan kabartmalar ile ölümsüzleştirilmiştir.

Kilise içerisinde görebileceğiniz detaylar arasında, balık pulları ve akantus yapraklarıyla süslenmiş bir lahit yer almaktadır. Roma Dönemi yapılarından olan kilise, özellikle Hıristiyan ziyaretçiler tarafından ilgi görmektedir.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan St. Nicholas Kilisesi, haftanın her günü 08:30 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Dolphin Aqua Land
Antalya tatilinizde özellikle aileniz ile birlikte keyifli bir şekilde vakit geçirebileceğiniz su parkı olan Dolphin Aqua Land, Antalya’nın merkez ilçesi Muratpaşa sahilinde yer almaktadır. Dolphin Aqua Land’e ulaşımlar il merkezinden yürüyerek veya özel araçla sahil yolunu batı yönüne devam ederek yapılabilmektedir.

Antalya sınırları içerisinde yapılmış olan ilk su parkı olma özelliğine sahip Dolphin Aqua Land, gün boyu keyifli bir şekilde eğlenebileceğiniz bir tesistir. Kaydıraklı havuzlar, yunus gösterileri, birbirinden eğlenceli su oyunları ile birlikte gün boyu etkinliklerin sürdüğü park, yeşillikle kaplı bir alan üzerinde hizmet vermektedir.

Çocuklarınız ile birlikte ziyaret edebileceğiniz Dolphin Aqua Land’i haftanın her günü 09:00 ile 20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Köprülü Kanyon Milli Parkı
Antalya’nın popüler doğal güzelliklerinden olan Köprülü Kanyon Milli Parkı, Manavgat’ın Bozyaka Mahallesi sınırları içerisindedir. Kanyona ulaşımlar, özel araçla Mersin – Antalya yolunu kuzeye takip ederek, taksi veya Bozyaka dolmuşlarıyla yapılabilmektedir.

Isparta il sınırından başlayan Köprülü Kanyon Milli Parkı, toplamda 14 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. Adını, sınırları içerisinde yer alan iki tarihi köprüden alan kanyon, Antalya tatilinde doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyen ziyaretçiler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Rafting gibi ekstrem sporların da keyifle yapılabildiği bölgelerden olan Köprülü Kanyon Milli Parkı çevresinde piknik veya doğa yürüyüşleri gibi günübirlik aktivitelerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

Antalya tatilinizde dilediğiniz saat diliminde ziyaret edebileceğiniz Köprülü Kanyon Milli Parkı, bölgede mutlaka görülmesi gereken destinasyonlar arasındadır.
Köprülü Kanyon Milli Parkı’na girişler ücretsizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu